• Marzanna - początek Wiosny

W tym roku szkolnym, po dwóch latach nauki zdalnej w tym okresie, udało nam się całą szkołą wyruszyć nad Pilicę w celu pożegnania Zimy i przywitania Wiosny!

Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ją wręcz za demona. Nasza szkoła, dbając o srodowisko, pali Marzanny wykonane z ekologicznego tworzywa.

Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku.

Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj

Początek kalendarzowej wiosny w 2022 roku przypada - tak jak zwykle - na 21 marca, czyli tym razem w poniedziałek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada w poniedziałek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku.

Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2022 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w niedzielę, o godzinie 16:33 rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe. W związku z ruchem precesyjnym Ziemi dopiero w 2014 roku astronomiczna wiosna będzie przypadać z powrotem 21 marca.

• Klasa II podróżuje z Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie

• Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią Elżbietą Chojnacką od stycznia biorą udział

w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji finansowej „Od grosika do złotówki”. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Finansów.

Cele programu:

- nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi w obszarach zarabiania

i ustalania priorytetów przy ich wydawaniu czy oszczędzaniu,

- nabycie przez uczniów wiedzy i umiejętności o finansowych aspektach zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.

Program adresowany jest do uczniów klas drugich szkoły podstawowej, którzy kontynuują działania w klasie trzeciej. Realizowany jest w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Podejmowane w ramach programu „Od grosika do złotówki” działania umożliwiają rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz nabycie praktycznych umiejętności

w atrakcyjnej, opartej na zabawie atmosferze. Uczniowie zyskują możliwość podejmowania zadań o różnym stopniu trudności, których celem jest stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności w podejmowaniu decyzji finansowych, umacnianie wiary we własne siły

i możliwości oraz zachęcanie do osiągania zamierzonych celów.

Koncepcja programu opiera się na założeniu, iż uczniowie w czasie 10 miesięcy odbywają bezpieczną podróż z przewodnikiem Grosikiem po Galaktyce Finanse i Oszczędzanie,

w czasie której zdobywają określone w danym miesiącu umiejętności.

O  szczegółach tej niezwykłej podróży można przeczytać na stronie: www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-w-michalowie